Appendix:Yapon feʼllar

Vikilug‘at dan olingan
Jump to navigation Jump to search

Zamonaviy yaponcha[tahrirlash]

Yozma va 21 va kech 20 asrlarda ogʻzaki faqat Yapon bilan, bu boʻlim narxlarida.

Ildiz shakllari[tahrirlash]

Bu Yaponiyada oʻrgatgan kabi feʼllarning asosiy shakllari. Verbs olti ildiz shakllarini bogʻliq boʻlishi; Bu har bir uchta alohida nomlar berilgan emas, balki ogʻriqqa sharoitda ishlatiladi ikki xil yoʻl bilan paydo boʻladi. Izenkei (已然形, klassik perfektiv shakl), shuningdek, (仮定形, zamonaviy yaponcha ichida xayoliy shakl) kateikei deyiladi. Shūshikei (終止形, terminal shakl) va rentaikei (連体形, aniqlovchi usul) zamonaviy yaponcha ichida feʼllarga uchun bir xil boʻladi.

Prototip 起きる 食べる 書く 行く 剥ぐ 射す 待つ 死ぬ 呼ぶ 飲む 掘る 買う 問う くる する
okiru taberu kaku iku hagu sasu matsu shinu yobu nomu horu kau tou kuru suru
Sinf 上一 下一 カ五 カ五 ガ五 サ五 タ五 ナ五 バ五 マ五 ラ五 ワ五 ワ五 変格 変格
kami-1 shimo-1 ka-5 ka-5 ga-5 sa-5 ta-5 na-5 ba-5 ma-5 ra-5 wa-5 wa-5 ka-hen. sa-hen.
Ildiz 起き 食べ irreg. irreg.
oki- tabe- ka- i- ha- sa- ma- shi- yo- no- ho- ka- to- irreg. irreg
Mizenkei (未然形) 起き 食べ 書か 行か 剥が 射さ 待た 死な 呼ば 飲ま 掘ら 買わ 問わ irreg.
Imperfektiv (umumiy) oki- tabe- kaka- ika- haga- sasa- mata- shina- yoba- noma- hora- kawa- towa- ko- irreg.
Mizenkei (未然形) 起き 食べ 書こ 行こ 剥ご 射そ 待と 死の 呼ぼ 飲も 掘ろ 買お 問お
Imperfektiv (irodali) oki- tabe- kako- iko- hago- saso- mato- shino- yobo- nomo- horo- kao- too- ko- shi-
Ren'yōkei (連用形) 起き 食べ 書き 行き 剥ぎ 射し 待ち 死に 呼び 飲み 掘り 買い 問い
Kontinuativ (-i) oki tabe kaki iki hagi sashi machi shini yobi nomi hori kai toi ki shi
Ren'yōkei (連用形) 起き 食べ 書い 行っ 剥い 射し 待っ 死ん 呼ん 飲ん 掘っ 買っ 問う
Kontinuativ (boshqa) oki- tabe- kai- i_- hai- sashi- ma_- shin- yon- non- ho_- ka_- tou- ki- shi-
Shūshikei (終止形) 起きる 食べる 書く 行く 剥ぐ 射す 待つ 死ぬ 呼ぶ 飲む 掘る 買う 問う くる する
Terminal okiru taberu kaku iku hagu sasu matsu shinu yobu nomu horu kau tou kuru suru
Rentaikei (連体形) 起きる 食べる 書く 行く 剥ぐ 射す 待つ 死ぬ 呼ぶ 飲む 掘る 買う 問う くる する
Aniqlovchi okiru taberu kaku iku hagu sasu matsu shinu yobu nomu horu kau tou kuru suru
Izenkei (已然形) 起きれ 食べれ 書け 行け 剥げ 射せ 待て 死ね 呼べ 飲め 掘れ 買え 問え くれ すれ
Classical Perfective okire- tabere- kake- ike- hage- sase- mate- shine- yobe- nome- hore- kae- toe- kure- sure-
Meireikei (命令形) 起きよ 食べよ 書け 行け 剥げ 射せ 待て 死ね 呼べ 飲め 掘れ 買え 問え こい せよ
Imperative (written) okiyo tabeyo kake ike hage sase mate shine yobe nome hore kae toe koi seyo
Meireikei (命令形) 起きろ 食べろ 書け 行け 剥げ 射せ 待て 死ね 呼べ 飲め 掘れ 買え 問え こい しろ
Imperative (spoken) okiro tabero kake ike hage sase mate shine yobe nome hore kae toe koi shiro

The ren'yōkei (連用形, -i form), shūshikei (終止形, terminal form), rentaikei (連体形, attributive form), and meireikei (命令形, imperative form) can appear on their own. The other inflections require suffixes.

Complex forms[tahrirlash]

Shakl Classes Stem Suffiks Natijasidir Misollar
Passive 受動態 1, kuru imperfective (umumiy) られる shimo-1 verb 食べられる
5 imperfective (umumiy) れる shimo-1 verb 書かれる
suru irreg. irreg. shimo-1 verb される
Causative 使役態 1, kuru imperfective (umumiy) させる or さす shimo-1 verb 食べさせる
5 imperfective (umumiy) せる or shimo-1 verb 書かせる
suru irreg. irreg. shimo-1 verb させる or さす
Potential 可能法 1 imperfective (umumiy) られる shimo-1 verb 食べられる
5, kuru, 1 (colloq.) classical imperfective shimo-1 verb 書ける, 起きれる
suru defective defective 出来る (せる in compounds)

Other forms[tahrirlash]

Shakl Classes Stem Suffiks Natijasidir Misollar
Volitional 1, kuru, suru mukammal emas (volitional) よう turlanmaydigan 食べよう, こよう, しよう
5 mukammal emas (volitional) turlanmaydigan 書こう, 話そう
Negative all mukammal emas (umumiy) ない i-sifat 食べない, 書かない, こない, しない
mumtoz (eskirgan) all mukammal emas (umumiy) turlanmaydigan 食べぬ, 書かぬ
Negative Continuative (-zu) 1, 5, kuru mukammal emas (umumiy) turlanmaydigan 食べず, 書かず, こず
suru irreg. irreg. turlanmaydigan せず
salbiy bogʻlovchi (-naide) all mukammal emas (umumiy) ないで turlanmaydigan 起きないで, 書かないで, こないで, しないで
Past tense 1, kuru, suru, (ka,sa,ta,ra,wa)-5 continuative (boshqa) turlanmaydigan 食べた, きた, した, 書いた, 行った, 話した, 待った, 作った, 払った, 問った
(ga,na,ba,ma)-5 continuative (boshqa) turlanmaydigan 泳いだ, 死んだ, 読んだ, 飲んだ
Conjunctive (-te) 1, kuru, suru, (ka,sa,ta,ra,wa)-5 continuative (boshqa) turlanmaydigan 食べて, きて, して, 書いて, 行って, 話して, 待って, 作って, 払って, 問って
(ga,na,ba,ma)-5 continuative (boshqa) turlanmaydigan 泳いで, 死んで, 読んで, 飲んで
Hypothetical (-ba) all mumtoz mukammal emas (hypothetical) turlanmaydigan 起きれば, 書けば, くれば, すれば
Conditional (-tara) 1, kuru, suru, (ka,sa,ta,ra,wa)-5 continuative (boshqa) たら turlanmaydigan 食べたら, きたら, したら, 書いたら
(ga,na,ba,ma)-5 continuative (boshqa) だら turlanmaydigan 泳いだら, 死んだら, 読んだら, 飲んだら
Ayni paytda chala

Kontinuativ uchun qoʻshimchalarning (-i dir) shakli[tahrirlash]

Kontinuativ (-i dir) shakliga ilova bir necha qoʻshimchalari bor. Bu eng keng tarqalgan ayrim:

Shakl Suffiks Natijasidir Misollar
Formal (-masu) ます irregular verb 行きます
Desire (-tai) たい i-sifat 食べたい